CNC Torna Ayna Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Torna aynaları, parçanın işlenmesin sırasında işlenecek parçayı tornaya bağlayıp düzgün durmasını sağlayan, gerektiğinde parçayı döndürüp farklı noktalara işlem yapılmasını sağlayan, torna ana elemanlardan biridir.

CNC makinelerinin kullanım alanları oldukça geniştir. Bu nedenle az evvel belirttiğimiz gibi CNC makinelerin ana parçalarından biri olan “ayna”nın da birçok çeşidini bulmak mümkündür.

İlk olarak torna aynalarını manuel ve hidrolik olarak sınıflandırabiliriz. Manuel aynalar elle ayarlandıktan sonra işlem yapan aynalardır. Hidrolikler ise daha kullanışlı olan otomatik olarak parçayı tutan mekanizmaya sahiptir.

Aynaya takılan ayaklar da farklılık gösterebilir. Örneğin tutulan parçanın cinsiyle alakalı olarak, “yumuşak ayak” veya “sert ayak” gibi parçayı tutmada kullanılan ayak çeşitleri mevcuttur. Bunun yanı sıra aynada kullanılan ayak sayısı da yine işlenecek parçaya göre farklılık gösterebilir. İşlenecek parçanın cinsine göre iki ayaklı, üç ayaklı veya dört ayaklı aynalar mevcuttur. Ayrıca CNC aynaları kullanım amacına ve parça cinsine göre farklı boyutlarda bulunabilir. 4”(inç), 6”, 8”, 10”, 12”, 15”, 18”, 21” ve 24” ebatlarındadır.

Bahsettiğimiz bu standart boyut ve özellikteki aynaların dışında özel aynalar (special chuck) da mevcuttur. Standart aynalarda kullanılamayan özel parçalar için farklı şekillerde, türlerde ve boyutlarda olan aynalar bulunabilir.

Torna aynaları farklı sektörlerde kullanılabilir. Başlıca;

 

  • Otomotiv yedek parça,
  • Medikal sanayi,
  • Tarım makineleri,
  • Savunma sanayi,
  • Kalıp sektörü

 

vb. alanlarda kullanımı yaygındır.